Rozliczanie PIT-u za pomocą programu – poznaj walory tego sposobu

Każdy rok to nowe zadania dla podatników, a jednym z istotniejszych, jakiego niewątpliwie nie można zbagatelizować, jest złożenie rozliczenia podatkowego. Musi to wykonać każda osoba, jaka osiąga dochody na terenie Polski oraz ma NIP, a więc Numer Identyfikacji Podatkowej. Dzień, w jakim mija termin składania zeznań, to ostatni dzień kwietnia. Należy zapamiętać tą datę, gdyż niedotrzymanie wyznaczonych terminów jest powiązane z poniesieniem kar pieniężnych.

sprawdź dodatkowe informacje

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na złożenie PIT-u jest kilka, a jednym z coraz bardziej powszechnych jest program PIT. Jego kluczowym zadaniem jest jak najbardziej uzupełnienie niezbędnych formularzy, ale udostępnia także funkcję wysyłania gotowych dokumentów. Gotowe sprawozdanie można także wydrukować, jeśli chcielibyśmy samodzielnie je dostarczyć bądź przesłać drogą pocztową, nie zapominając, by wykonać to listem poleconym. Ale zacznijmy od początku – program PIT nie robi problemów w obsłudze, gdyż wyznacza jego użytkownikom kolejne kroki, jakie po prostu trzeba realizować. Co najważniejsze, nie jesteśmy zmuszeni się niepokoić, iż dokonamy błędnych obliczeń (porady i wskazówki). Program samodzielnie przeprowadza wszelakie wymagane rachunki, dlatego na pewno nie pojawią się błędy obliczeniowe. W programie dostępne są nie tylko podstawowe formularze, ale również załączniki, jakie też częstokrotnie muszą być przez nas wypełniane. Dane z podstawowego formularza automatycznie przenoszone są do załączników, co znacznie oszczędza nasz czas. Nie jesteśmy zmuszeni po raz następny wpisywać wszystkich informacji, można tylko rzucić okiem czy wszystko się zgadza oraz przejść dalej.

pieniądze

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Po wypełnieniu wymaganych formularzy, można – tak jak wcześniej nadmieniono – z miejsca przesłać je do odpowiedniego urzędu bądź wydrukować. Możliwe jest również zapisanie dokumentów w formacie PDF, aby zachować je dla siebie na własnym komputerze oraz mieć do nich wgląd wtedy, kiedy będzie nam to konieczne. Jeżeli w takim razie i ty stoisz przed zadaniem złożenia PIT 2016, musisz zastanowić się nad możliwością wykorzystania funkcji wyżej opisanego programu. Jest łatwy w obsłudze oraz umożliwia sprawnie uporać się z naszą coroczną powinnością, zatem bez wątpienia warto wziąć go pod uwagę.