Rozliczanie pit-u za rok 2016

Podatki to opłata, którą muszą uiszczać wszyscy. Tak jest przynajmniej w teorii, bowiem często zdarza się, że ktoś omija płacenie podatków na różne sposoby. Jednak większość z nas musi oddawać część swoich pieniędzy państwu i następnie z tego rozliczać się w postaci corocznego pit-u.

Podatek od osób fizycznych, czyli pit

W naszym kraju obowiązuje wiele podatków. Można wymienić kilka, ale najpopularniejszymi są podatek dochodowy, podatek vat czy też opłata doliczona do paliwa, czyli tzw. podatek drogowy, który miał być w całości przeznaczony na finansowanie budowy dróg i autostrad, jednak często środki z niego są inwestowane również gdzie indziej. Najważniejszym i wręcz przymusowym podatkiem jest podatek dochodowy od osób fizycznych, składany w postaci corocznego zeznania pit. Przez wiele lat były duże problemy i trudności z rozliczaniem pit-u. Było to skomplikowane na tyle, że najczęściej zajmowali się tym tylko księgowi, jednak w ostatnich latach dzięki znacznym uproszczeniom i objaśnieniom teraz wypełnić go może każdy i nie nastręcza to wiele trudności. Co więcej wraz z rozwojem internetu, pojawiła się możliwość dokonania rozliczenia drogą elektroniczną. Dzięki temu możliwe stało się szybkie rozliczenie pit 2016 i także wcześniejszych lat. american-1239040_640

Szybkie rozliczenia przez internet

Rozwiązanie w postaci programów do rozliczania podatku pit pojawiło się kilka lat temu i cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Co istotne, takie rozliczenie z urzędem skarbowym nie wymaga żadnego późniejszego dostarczenia dokumentów czy ich uzupełnienia w formie papierowej. Możemy zdecydować się na jeden z wielu programów do rozliczania tego podatku lub skorzystać z oficjalnej aplikacji, znajdującej się na stronie ministerstwa finansów. Takim aplikacjom zawsze towarzyszy również możliwość szybkiego i niekomplikowanego wyboru instytucji użyteczności publicznej, np. schroniska czy innej instytucji, której przekażemy nasz 1% podatku za rozliczenie pit 2016 i inne lata.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że takie rozliczenie drogą elektroniczną nie wiąże się z żadnym ryzykiem związanym z utratą bądź ujawnieniem naszych danych. Wszystkie przesyłane informacje są szyfrowane i nie wymagają nawet podpisu elektronicznego, albowiem wystarczy identyfikacja za pomocą numeru pesel.