Przyszedł czas na złożenie deklaracji podatkowej? Sprawdź, o czym pamiętać

Rozliczanie podatku to zadanie każdej osoby, która płaci podatki. Należy wykonywać to w każdym roku kalendarzowym, a termin, w którym mamy to zrobić, mija 30 kwietnia oraz jest to rozliczenie za rok miniony. Nieraz przypominamy sobie o tym naprawdę późno oraz przez pośpiech można zapomnieć o istotnych kwestiach, więc warto wiedzieć, o czym nie zapomnieć, gdy właśnie chcemy złożyć PIT 2016.

użyj tego linku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nade wszystko trzeba pamiętać o podaniu identyfikatora podatkowego, którym jest nie jedynie NIP, ale również numer PESEL. PESEL wpisują jednakże wyłącznie osoby, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami VAT i nie opłacają składek ZUS. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ wszyscy inni są zobligowani podać numer NIP. Co z osobami, jakie w minionym roku zawiesiły własną działalność gospodarczą? Wtedy również należy podać NIP, pomimo iż firma może już nie działać. W zeznaniu należy także bezwzględnie podać adres zamieszkania naturalnie odnosząc się do właściwego roku podatkowego. Kolejną znaczącą informacją, jaką trzeba umieścić, jest podanie informacji, jakim sposobem chcielibyśmy dostać zwrot nadpłaty.

Można wybrać trzy możliwości – wypłata w kasie, przekaz pocztowy bądź przelew na rachunek bankowy, jakiego numer zapiszemy w odpowiednim polu uzupełnianych dokumentów. Należy też pamiętać, że jeśli czas na złożenie deklaracji podatkowej trochę za mocno nam się skurczył, musimy zrobić wszystko, by jednak zdążyć je dostarczyć (http://pittax.pl/). W przeciwnym wypadku może czekać nas kara finansowa, jaka naprawdę naruszy nasz budżet, ponieważ to suma rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Nie zezwólmy zatem na to, aby doprowadzić do takiej sytuacji, kiedy zostaniemy nią obciążeni. To z pewnością nic miłego, w szczególności, że niedługo wakacje i pieniądze korzystniej jest spożytkować w inny sposób.

kobieta rozliczająca pit
Aby ułatwić sobie zadanie i odrobinę usprawnić cały proces, nade wszystko omijając kolejki, jakie bez wątpienia czekają nas w Urzędach Skarbowych, można ściągnąć darmowy program PIT 2016. Pozwala on nie tylko uzupełnić potrzebne dokumenty nie opuszczając swego domu, lecz także przesłać je do odpowiedniej instytucji. To znaczne uproszczenie, z jakiego bezapelacyjnie warto jest skorzystać.