PIT oraz sposoby na jego złożenie!

Każdego roku podatnicy podatkowi są zobowiązani do złożenia rozliczenia podatkowego. Pit 2016 można zanieść do Urzędu Skarbowego trzema sposobami. Rozeznaj się czy znasz je wszystkie i wybierz drogę rozliczenia wyjątkowo ci odpowiadającą.

więcej pomocnych rad na stronie

Autor: Forest and Kim Starr
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą i nadzwyczaj popularną drogą rozliczania podatkowego jest osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym. Choć nie przepadamy za spotkaniami z urzędnikami, to uważamy, iż jest to najbardziej komfortowy sposób, gdyż tak robiliśmy latami. Jednak nie każdy ma czas, by pojechać do właściwej placówki, zapewne poczekać kilka a może nawet kilkadziesiąt min. w kolejce, a potem jeszcze konwersować z nie zawsze przyjaznym urzędnikiem.

Dlatego dużo bardziej komfortowym wyjściem jest PIT online, przede wszystkim dla osób, jakie codziennie chodzą do pracy, mają małe dzieci czy z innych przyczyn nie po drodze im do Urzędu. Najpierw elektronicznie wypełniamy dokument, a potem za pomocą specjalnie udostępnionego systemu wysyłamy formularz. Na tym nasza praca się kończy, a co najważniejsze można wypełnić swoją powinność nawet nie opuszczając domu. Jest to ostatnio coraz bardziej reklamowane oraz rekomendowane rozwiązanie, ponieważ zmniejsza kolejki w urzędach.

Wiele osób niepokoi się, że nie ma podpisu elektronicznego i nie będzie mogło wypełnić PIT-u nadmienionym sposobem. Na szczęście taki podpis nie jest potrzebny. Ostatnią drogą składania rozliczenia podatkowego jest wysłanie dokumentów na adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Należy pamiętać, aby przesłać wypełnione formularze listem poleconym, albowiem chcąc nie chcąc przesyłki nieraz się gubią, a to nazbyt istotne papiery, dlatego muszą trafić prosto w ręce adresata.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Jak widzisz jest kilka sposobów na składanie zeznania podatkowego. To, na jaki z nich się zdecydujesz, zależy wyłącznie od ciebie. Nie zapominaj jednakże, aby wykonać to w terminie, w przeciwnym wypadku mogą czekać cię nieprzyjemności, a jedna z nich to kara pieniężna. Poza tym nie jest warto tracić czasu na kłopotliwe utarczki z Urzędem, w szczególności, iż czas na złożenie PIT-u jest w każdym roku taki sami i można sobie plan zadań rozłożyć tak, aby na wszystko znaleźć właściwą porę.