O czym nie może zapomnieć startujący przedsiębiorca – krótki poradnik

Otwieranie swojej firmy jest skomplikowane. Powinniśmy dopełnić wiele formalności, potrzebny jest kapitał początkowy oraz odrobina… szczęścia. O czym ponadto nie powinniśmy zapomnieć?

Logo

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Swoja firma zaczyna się od idei. Teoretycy biznesu są zgodni – odnosząca sukcesy działalność opiera się na unikalnym towarze. Powinien reagować na potrzeby konsumentów i zaspokajać je. Najlepiej, by wypełniało lukę rynkową, a więc stanowiło towar bądź usługę, których dotąd nikt nie zaproponował. Sam patent to jednak za mało. Nasz towar, chociaż byłby najwyższej jakości, nie zwróci uwagi konsumentów, jeśli nie zadbamy o jego odpowiednie opakowanie. Pamiętajmy o znaczeniu kolorów – czarny pasuje do towaru ekskluzywnego, błękit – do towarów przeznaczonych dla maluchów, zielony – do tych produkowanych w sposób naturalny, a pomarańcz – do firm, które pragną podkreślić swoją nowoczesność. Wybierając kolorystykę opakowania, nie zapominajmy, że musi ona uzupełniać logotyp, to znaczy znak towarowy (sprawdź informacje na ten temat). Powinniśmy delegować jego przygotowanie profesjonalnemu grafikowi. Dzięki temu będzie ono niepowtarzalne, przykuje uwagę potencjalnych klientów i zręcznie nawiąże do charakterystyki produktu.

Sam znak towarowy to jednakże nie wszystko. Musimy zatroszczyć się o jego zabezpieczenie. Prawo (wrocław kancelaria adwokacka) ochronne na znak towarowy jest po stronie jego posiadacza i nakłada kary dla tych, którzy chcą go sobie zawłaszczyć. Warto jednakże nie zapominać, że samo zlecenie wykonania zrobienia logotypu nie oznacza jego zabezpieczenia. Jeśli otwieramy firmę na Pomorzu, wpiszmy w wyszukiwarce hasło „biuro patentowe Gdańsk”, a uzyskamy dane najbliższej siedziby. Na miejscu otrzymamy wszelkie informacje, a pracownicy wyjaśnią, jak funkcjonuje prawo ochronne na znak towarowy. Spis placówek przejrzymy także na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Musimy jedynie kliknąć w obszar wyszukiwań i wprowadzić frazę „biuro patentowe Gdańsk”. Otrzymamy nie tylko adresy urzędów, ale także wiadomości o różnego typu wydarzeniach, konferencjach oraz linki do publikacji poświęconych tematowi.