Jakich błędów unikać przy wyborze formularza PIT?

Podczas wypełniania zeznania podatkowego czyha na nas szereg pułapek, które powodują, że składamy deklarację podatkową z błędami. Aby się tego wystrzegać, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny szczególnie uważać na wybór odpowiedniej deklaracji. Ważny jest tutaj sposób rozliczenia podatku. Ci, którzy rozliczają się na podstawie skali podatkowej 18 albo 32 procent powinni użyć dokumentu PIT-36. Natomiast dokumentu PIT-28 powinny użyć osoby rozliczające swoje przychody przy pomocy ryczałtu. Ważną rzeczą jest to, że jeśli podatnik prowadzi dwie firmy, z czego jedna jest na ryczałcie, a druga na skali podatkowej, to nie może się rozliczyć na jednym dokumencie. Powinno się w takiej sytuacji użyć dwóch oddzielnych dokumentów PIT-36 oraz PIT-28. Niektórzy o tym zapominają.
close-up-z-dokumentow-z-kolorowymi-wykresami_1232-139
Gdy chodzi o wybór odpowiedniej deklaracji podatkowej to osoby, które co roku mają tę samą umowę o pracę, od tego samego pracodawcy nie powinni mieć problemy z wyborem odpowiedniego formularza, którym będzie PIT-37. Natomiast inaczej sytuacja wygląda, gdy uzyskiwane przychody nie pochodzą z jednego źródła, albo też, gdy chodzi o różnego rodzaju zasiłki. Tutaj na pewno pomóc może łatwy do znalezienia w internecie program PIT, jaki podpowie nam, którą deklarację wybrać. Wszystkie formularze są opisane, dlatego warto sprawdzić, dla kogo przeznaczony jest dany dokument. Na przykład osoby, jakie pracują na umowę o dzieło, czy zlecenie również mogą rozliczyć się przy pomocy PIT-37. Natomiast kiedy już chcemy rozliczyć się z małżonkiem, to oboje musimy korzystać z tej samej deklaracji. Jeśli na przykład jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, to trzeba będzie złożyć dwa osobne dokumenty.

Osoba, jaka nie ma wprawy w rozliczaniu się z podatku na pewno może mieć na początku trochę trudności ze zrozumieniem wszystkich niuansów tego zagadnienia. Jednak krok po kroku będziemy coraz bardziej obeznani. Korzystanie z programów, które rozliczą podatek online, na pewno jest pomocne i bardzo wygodne. Dlatego, jeśli tylko można sobie to zadanie ułatwić, to warto skorzystać z takiej możliwości.