Jak dobrze poprowadzić księgowość w swojej firmie, zalety i wady internetowych biur księgowych.

Wiele osób jest zdania, że zakładając firmę trzeba się skupić na jej prowadzeniu, a nie rozliczaniu podatków i wypełnianiu deklaracji. I faktycznie tak powinno być, bo przecież właściciel ma pracować i zarabiać pieniądze, a policzenie podatków od tego co zarobi pozostawić profesjonalistom. Jak jednak pokazuje praktyka, w naszym środowisku biznesmenów i drobnych przedsiębiorców bardzo różnie z tym bywa.

samochód firmowy

Autor: DiamondBack Truck Covers
Źródło: http://www.flickr.com
Duża ich część zajmuje się również sprawami księgowymi w swojej firmie. Pomimo tego że nie jest to jakaś tajemna wiedza i każdy chyba biznesmen powinien wiedzieć jak wypisać fakturę vat (dalsza część), to jednak raczej to nie jest najlepszy pomysł. Głównie dlatego, że poznanie księgowości będzie jednak wymagać pewnego czasu i zaangażowania, który dałoby się znacznie efektywniej przeznaczyć. A oprócz tego prosto w tym wielkim gąszczu przepisów popełnić pomyłkę, która będzie miała duże konsekwencje, jeżeli ją znajdzie urząd skarbowy i nagle trzeba się będzie tłumaczyć z tego, co zostało zawalone.

Z tego też powodu nawet przy niedużej firmie zdecydowanie polecane jest korzystanie z usług profesjonalnych biur księgowych. Dzisiaj możliwości są znacznie większe, bo niedawno zaczęły się pojawiać serwisy internetowe, które umożliwiają prowadzenie całej księgowości zdalnie, na ich serwerach. Plusem tego typu serwisów jest po pierwsze cena, przeciętny abonament za miesiąc wynosi około pięćdziesięciu złotych, więc nie będą to jakieś wielkie kwoty w porównaniu z korzyściami, jakie można osiągnąć.

Takie portale umożliwiają dość rozbudowane księgowanie, razem z pomocą zawodowych księgowych, więc nawet tego typu sprawy jak leasing samochodu nie powinny stanowić większego problemu – więcej na stronie internetowej. Niezwykle interesująco wyglądają one także pod względem funkcjonalności i możliwości, mają wiele sprawdzonych w księgowości narzędzi, takich jak kalkulator odsetek podatkowych (więcej w tym wpisie). Kolejnym plusem wirtualnych biur rachunkowych jest bardzo duża mobilność, można korzystać z nich w zasadzie z każdego miejsca, jakie ma podłączenie do internetu.