Otrzymanie pożyczki we współczesnych czasach jest szczególnie łatwe – bardzo często nie potrzebuje nawet pokazania dowodu osobistego czy poręczenia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej możliwości podczas zakupu nowych multimediów, nieruchomości i nie tylko. Niestety problem zaczyna się wtedy, gdy nie starczy nam pieniędzy na zapłacenie długu. Na czym polega proces windykacji należności?
Windykacja stanowi pierwszy stopień procesu egzekwowania należności przez kredytodawcę i jest to sposób nieinwazyjny dla dłużnika (kontynuuj czytanie). Praca windykatora polega bowiem na rozmowach i negocjacjach z dłużnikiem, w celu wypracowania kompromisu pomiędzy nim a kredytodawcą. Można wręcz powiedzieć, że firmy windykacyjne są pewnego rodzaju mediatorami, którzy mają za cel ustalić wraz z zadłużonym taki plan zapłaty długu, aby był on dla niego możliwy do zrealizowania. Równocześnie muszą one jednakże brać pod uwagę interesy wierzyciela, gdyż to on jest ich zleceniodawcą.
Spodobał Cię ten artykuł? To sprawdź jeszcze to, w tym miejscu również zamieszczono wyłącznie świetne informacje, które na pewno Cię zainteresują.
Windykacja nie może być jednak mylona z innym sposobem odzyskiwania długów, a mianowicie z komorniczą egzekucją. Pojęcia te dotyczą bowiem zupełnie innych działań, a zadanie komornika zasadza się na wykonywaniu całkowicie innych obowiązków. Firmy windykacyjne nie mają np. prawa ingerować w majątek dłużnika.

Źródło: http://www.flickr.com
Dłużnicy zwykle doceniają trudy pracy windykatora – bez wątpienia istnieje długa lista dłużników, którzy dzięki jego staraniom uniknęli zlicytowania majątku przez komornika. Dlatego też opłaca się rozpocząć z nim rozmowy i pozwolić, aby pomógł nam w ułożeniu rozsądnego planu zapłaty należności. Brak kooperacji ze strony dłużnika może bowiem spowodować poważne konsekwencje. Co dzień do sądu trafia lista dłużników, którzy odmówili współpracy z windykatorem i wobec których zakładane są sprawy wzywające do zapłaty długów. Z tej perspektywy ingerencja windykatora okazuje się być korzystna .
Warto jednak mieć na uwadze, że windykator nie jest przedstawicielem prawa i nie dysponuje takimi możliwościami jak komornik. Jeśli przekracza on swoje uprawnienia, mamy prawo poprosić o zmianę mediatora lub zameldować naruszenie prawa.