Czym się różni pit 36 od pitu 37?

Jak co roku przychodzi ten czas, gdy musimy rozliczyć się z pit. Dotyczy to każdej osoby, która pracuje, więc właściwie (nie licząc emerytów i dzieci) większości osób w sile wieku. Wiele osób ma z tym problemy, a zaczynają się one już wtedy, gdy nie wiemy jakiego formularza użyć. Czasami też nie odróżniamy jednego formularza od drugiego. Dzisiaj zastanowimy się i pokażemy, czym różni się pit 36 od pitu 37.

Warto wiedzieć, że pit 36, jak i pit 37 zapewniają, że można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która co prawda nie jest wysoka, ale zawsze warto o tym pamiętać. Dzięki niej można obniżyć należny podatek o około 556 zł. W jednym, jak i drugim rozliczeniu można uwzględnić wszelkie najpopularniejsze ulgi i odliczenia, a także rozliczać się wraz z małżonkiem albo jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko. Z powodu dużych podobieństw, podatnicy dość często nie odróżniają jednego formularza od drugiego. Tymczasem różnica jest ważna, bo polega na rodzaju dochodów, jakie można w nich wykazać.
book-610334_640
W zgodzie z ustalonymi przepisami, formularz pit 37 składają tylko ci podatnicy, jakie spełniają poszczególne warunki. Uzyskiwali w danym roku przychody jedynie na terenie naszego kraju, a wszelkie dochody osiągnęli za pośrednictwem płatnika. Ważne też jest, że takie osoby nie muszą uwzględniać dochodów, które osiągnęły niepełnoletnie dziecko, nie trzeba też w takim rozliczeniu wykazywać strat w latach ubiegłych. Na koniec warto wspomnieć, że taki formularz składają osoby, które nie mają działalności gospodarczej, jak i nie prowadzą działów specjalnych produkcji rolnej.

Jeśli zaś chodzi o pit 36, to sprawa jest o wiele prostsza, bo taką deklarację składają wszyscy przedsiębiorcy, którzy opłacali podatek progresywny, jak i osoby fizyczne, jakie nie mają firmy i nie spełniają, któregoś z wcześniej wymienionych warunków. Rozliczenie pit 2016 trzeba złożyć na formularzu pit 36 lub pit 37, trzeba złożyć go w urzędzie skarbowym. Lepiej jednak zrobić to przez internet, bo jak pit 36 online to najlepszy sposób, że szybko sobie z tym poradzić.