Czym naprawdę zajmuje się aktuariusz i z jakiego względu ten zawód cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem?

Dziś, lista zawodów, które rzeczywiście mogą zagwarantować satysfakcjonujące zarobki, nie jest długa. Młodzi Polacy mają zazwyczaj kłopot z wybraniem profesji, jaka będzie nie tylko zgodna z ich zainteresowaniami oraz predyspozycjami, ale zapewni im także świetlaną przyszłość, w której nie będą musieli martwić się o pieniądze. Interesującą profesją jest przykładowo aktuariusz. Czym zajmuje się podobny fachowiec? Czy jego zarobki naprawdę są dość wysokie?

Księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Fachowcy tego pokroju trudnią się obliczaniem ryzyka, jakie jest bezpośrednio skorelowane z prowadzonymi projektami finansowymi. Najbardziej konieczne są tego rodzaju obliczenia w odniesieniu do projektów o charakterze długoterminowych bądź tych, które rzeczywiście są związane ze znacznym ryzykiem. Aktuariusze są najmowani głównie w branżach ubezpieczeniowych, szczególnie, że obecnie ubezpieczenia odznaczają się dużym zainteresowaniem, a ubezpieczyciele starają się wprowadzać na rynek następne produkty, które są w stanie zainteresować klientów.


]

Aktuariusze wyceniają przykładowo optymalną wysokość uiszczanych przez klienta składek, tak by były one w stanie pokryć niezbędne świadczenia, jakie są mu wypłacane lub kalkulują wartość konkretnej firmy. Na dodatek, specjalnością aktuariuszy jest wycena rezerw (kliknij tutaj!). W Polsce podobna wycena sawyer wycena spółki jest prowadzona najczęściej w celu wykonania optymalnych planów emerytalnych, jako że emerytury przekazywane są ze składek wpłacanych przez osoby aktywne zawodowo. Trzeba jednakże pamiętać, że droga do bycia pełnoprawnym aktuariuszem jest rzeczywiście długa, z tego powodu jest to zawód niezwykle wymagający. Oczywiście, trzeba zdać specjalny egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, który obejmuje zadania matematyczne, statystyczne i związane z prawdopodobieństwem. Dodatkowo, kandydat nie może być karany w odniesieniu do tych przestępstw, jakie odnosiłyby się do wiarygodności dokumentów. Potrzebny jest także trwający dwa lata staż, który jest prowadzony pod okiem certyfikowanego aktuariusza. Podobne wymagania są konieczne ze względu na specyfikę zawodu.

Czy aktuariuszom grozi bezrobocie? Jest ich na tyle mało, że profesjonaliści nie mają żadnych kłopotów z otrzymaniem odpowiedniego zatrudnienia, szczególnie, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi mieć u siebie akcjonariusza.