Do kiedy mamy czas, by złożyć PIT za 2016 rok?

Podatki nie są tematem zbytnio lubianym przez większość osób. Raczej interesujemy się tą kwestią na tyle, na ile musimy. Warto posiadać przynajmniej podstawowe informacje, jakie sprawia, że nie będziemy mieli problemu, jeśli chodzi o rozliczenie się z fiskusem. Warto wiedzieć o paru sprawach.

Na pewno musimy mieć informacje, jakie będą aktualne i obowiązujące w danym roku. Warto śledzić aktualności, jakie każdemu podatnikowi przydadzą się na pewno. Przykładowo do kiedy PIT 2017 możemy złożyć w Urzędzie Skarbowym? A no właśnie, na pewno wydaje nam się, że standardowo ci, którzy rozliczają się liniowo, jak i według skali podatkowej mają czas do końca kwietnia. W tym roku jednak można się trochę zdziwić, ponieważ termin jest dłuższy o jeden dzień. Dlaczego tak jest? W tym roku 30 kwietnia to niedziela dlatego by złożyć swoją, deklarację mamy również czas w poniedziałek, czyli pierwszego maja. Taka informacja na pewno może być bardzo pomocna.
ręczne-wstawianie-monety-w-skarbonka_1252-1133
Jednak oczywiście wcale nie musimy czekać ze złożeniem deklaracji do ostatniej chwili, tylko możemy zrobić to wcześniej. Przykładowo, gdy tylko dostaniemy dokument przedstawiający osiągnięte dochody i odciągnięte składki za rok 2016 z naszego miejsca pracy. Mowa tu oczywiście o osobach posiadających zatrudnienie. Ci, którzy rozliczają się tradycyjnie, czyli wypełniając wersję papierową formularza, mogą dostarczyć go do urzędu osobiście, ale mają także dwie inne możliwości. Mogą mianowicie nadać formularz Pocztą Polską, używając listu poleconego albo mogą także wrzucić dokument do tak zwanego „urzędomatu”, czyli urządzenia, jakie da nam potwierdzenie złożenia dokumentu.

Jednak oczywiście jest szybsza i łatwiejsza metoda rozliczenia się, a mianowicie e-Deklaracje. Z pomocą specjalnej aplikacji można samodzielnie wypełnić i wysłać nasz dokument w wersji elektronicznej do Urzędu Skarbowego. Jako potwierdzenie otrzymamy dokument UPO, jaki trzeba sobie zachować do ewentualnego wglądu. Coraz więcej osób korzysta z takiej formy rozliczenia.