Coroczne obowiązki obywatela

Koniec roku to przede wszystkim przyjemności: ciepło kominka w domu, aromat piernika przygotowywanego na świąteczny stół czy woń rybnej zupy przyrządzanej tylko raz w roku. Odpoczywamy w gronie najbliższych . Niestety, końcówka roku to również czas kiedy zbliża się okres rozrachunków z fiskusem. Wiadomo, nikt nie kocha płacić podatków. Nie idzie nawet o to, iż z trudem zarobione pieniądze trzeba oddać państwu. Z tą niechęcią można sobie poradzić w prosty sposób – należy sobie uświadomić, że podatki ze swej natury są nieuniknione jak deszcz, więc utyskiwanie na to iż musimy je opłacać jest całkowicie bezcelowe.

analiza podatkowa

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Bardziej przykrym zadaniem będzie wypełnienie blankietu podatkowego. Ręczne wypełnienie tegoż dokumentu jest dosyć uciążliwe. Zadanie to wymaga dużego skupienia. Zasób wiedzy potrzebny do tego by dobrze zrealizować to zadanie? – wystarczy matematyka na poziomie szkoły podstawowej (chociaż powszechna opinia na temat PIT-u jest dokładnie odwrotna) (więcej online – Na szczęście współczesna technika i tutaj przychodzi ze wsparciem. Od końca roku do połowy marca w gazetach pojawiają się darmowe – zapisane na przeróżnych nośnikach – narzędzia, popularnie nazywane: program pit 2015, w których cyfra w nazwie określa jakiego roku podatkowego owo oprogramowanie się tyczy. Program pit 2015 w zasadzie jest poszerzonym arkuszem kalkulacyjnym z zaprogramowanymi gotowymi formułami matematycznymi . Dysponując podobnym programem mamy sprawę ułatwioną – starczy jedynie wpisać do tabelki stosowne dane z formularza jaki uzyskaliśmy od chlebodawcy. Program pit 2015 automatycznie wyliczy należności wobec urzędu skarbowego lub zwrot nadpłaconych w imieniu pracobiorcy przez pracodawcę pieniędzy.

Narzędzie to oferuje dwie możliwości złożenia wypełnionego już formularza podatkowego. Możemy sobie wydrukować rezultat pracy oprogramowania na domowej drukarce, lub wysłać zeznanie drogą elektroniczną do odpowiedniego urzędu skarbowego, poprzez wciśnięcie odpowiedniego guzika na monitorze.

Zainteresował Cię taki artykuł? Kliknij i sprawdź wysokość zasiłku chorobowego kalkulator teraz, tutaj jest coś, co najprawdopodobniej także Ci się spodoba.

Ciekawą rzeczą jest fakt, że nawet agendy państwowe bardzo zachęcają właśnie do wspomnianego sposobu rozliczania się, ponieważ jest to bardzo praktyczne zarówno dla płatnika jak też dla odpowiedniego urzędu.