Co to jest pit 28? Jak go łatwo wypełnić?

Podatnicy opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jako pierwsze rozliczają się z fiskusem. Termin oddania zeznania rocznego PIT-28 mija 31 stycznia. Termin ten dotyczy zarówno osób mających działalność oraz osób osiągających korzyści z najmu, dzierżawy i też innych umów o zbliżonym charakterze.

pit 2016 online

Autor: Horacio Duran
Źródło: http://www.flickr.com
Co warto wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych?
Zeznanie podatkowe PIT-28 powinien złożyć każdy, kto w 2015 roku uzyskiwał przychody objęte ryczałtem ewidencjonowanym oraz powiadomił nie później niż do 20 stycznia 2015 r. organ skarbowy o rozliczaniu ryczałtem przychodów z tytułu działalności gospodarczej. W przypadku osób otwierających działalność gospodarczą w roku podatkowym zawiadomienie powinno być dostarczone w dniu otwarcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu osiągnięcia pierwszego zysku – https://www.pitax.pl/pity/. Rozliczając się z pomocą PIT-28 możemy rozliczyć wszystkie ulgi z wyłączeniem ulgi na dzieci i ulgi na nowe technologie. Pozostałe zwolnienia mamy możliwość odliczyć. Zobowiązani jesteśmy, aby wtedy podłączyć PIT-O i PIT-D. W PIT-28 także odliczymy składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne – jeśli nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodu. Najlepszą metodą rozliczenia się z organem skarbowym jest dostarczenie PIT przez internet. Wiele darmowych programów internetowych ułatwia przekazanie PIT-28 online. Rozliczenie wygenerujesz online w kilka minut, a co ważne nie musisz znać przepisów prawnych. PIT-28 możesz przekazać online, czy też wydrukować zeznanie i złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.

pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli zauważyłeś omyłkę w przekazanym rozliczeniu, to możesz złożyć korektę PIT-28. Korektę też możesz przekazać poprzez niepłatny program pit 2016 online (https://www.pitax.pl/pit-2016/). W bieżącym roku czas na złożenie rozliczenia już upłynął. Jeśli podatnik nie przekazał rozliczenia PIT-28 w obowiązującym terminie, to nie ma szans jego przywrócenia. Nawet minimalne opóźnienie obarczone jest odpowiedzialnością karną. Biorąc to pod uwagę, jak również fakt, że przekazane po terminie rozliczenie jest tak samo ważne jak przesłane do fiskusa w prawidłowym terminie, podatnik, nie może zwlekać z jego wysłaniem.